ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1

Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά "κλείδωσε" από σήμερα την πρώτη θέση στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας, μετά τη νίκη στην Τούμπα (φωτο frappedoupoli.gr) με 1-0 επί του ΠΑΟΚ με γκολ του Ταυλαρίδη στο 43ο λεπτό. Οι "πράσινοι" έφτασαν στους 11 βαθμούς διευρύνοντας τη διαφορά από τον δεύτερο "Δικέφαλο" στο +7, κι ενώ απομένουν τρία παιχνίδια για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ημιχρόνου ήταν ο Ιτάνζ ο οποίος έσωσε πολλές φορές τον ΠΑΟΚ από το να δεχθεί κάποιο γκολ, ωστόσο στο 43ο λεπτό ο Ταυλαρίδης νίκησε τον τερματοφύλακα του «Δικεφάλου» και άνοιξε τοπ σκορ υπέρ του «τριφυλλιού» μετά από ωραία σέντρα του Νάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ελάχιστες φάσεις με πιο σπουδαία την κεφαλιά του Μάρκους Μπεργκ στο 88ο λεπτό την οποία απομάκρυνε με υπερένταση ο Ιτάνζ.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Γ. Γεωργιάδης): Ιτάνζ, Ρατς, Κόστα, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Κάτσε, Νομπόα, Τζιόλης, Μακ, Πόζογλου(46'Α Περέιρα), Παπαδόπουλος(46'Α Κλάους, αναγκαστική αλλαγή εκτός και πάλι ο Κλάους μέσα ο Κουλούρης στο 68'Α)

Παναθηναϊκός (Γ. Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Νάνο, Σίλντεφελντ, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Ζέκα, Μαυρίας, Νίνης(77'Α Λαγός), Πράνιτς(57'Α Ατζαγκούν), Καρέλης(63'Α Μπεργκ)

Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 0-0

Ισόπαλη 0-0 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Περιστέρι ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Αστέρα Τρίπολης, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Με αυτό το αποτέλεσμα ο στόχος της πρώτης θέσης μάκρυνε πια πολύ για τις δύο ομάδες, καθώς οι Αρκάδες μετρούν τρεις βαθμούς και η ομάδα των δυτικών προαστίων δύο. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Φυτανίδης.