Νίκησε τη Μάλμε ο Ολυμπιακός, αλλά συνεχίζει στο Europa League

Το εισιτήριο για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το καθήκον τους εναντίον της Μάλμε στην 6η αγωνιστική του Α΄ ομίλου του Champions League, επικράτησαν με 4-2, αλλά η ισοπαλία στο Τορίνο, ανάμεσα στη Γιουβέντους και στην Ατλέτικο Μαδρίτης (0-0) δεν τους έδωσε τη δυνατότητα να συνεχίσουν στην κορυφαία διοργάνωση. Τα γκολ των Πειραιωτών πέτυχαν οι Φουστέρ (22΄), Ντομίνγκες (63΄), Μήτρογλου (87΄) και Αφελάι (90΄).  Οι Σουηδοί ισοφάρισαν δύο φορές με τους Κρουν (59΄) και Ρόζενμπεργκ (81΄).Οι ποδοσφαιριστές του Μίτσελ μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι με σαφή στόχο τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, πιέζοντας ασφυκτικά για ένα γρήγορο γκολ. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για ένα τέρμα.

Στο 22' ο Φουστερ έκανε το ζητούμενο πράξη βρίσκοντας δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, μετά από ασίστ του Κασάμι, κάνοντας έτσι το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Με το προβάδισμα στο σκορ η ελληνική ομάδα απαλλάχτηκε από το άγχος και μπόρεσε στη συνέχεια να ηρεμήσει το παιχνίδι της, ρίχνοντας τον ρυθμό. Τα λεπτά του πρώτου μέρους κύλησαν με τους ερυθρόλευκους να έχουν την υπεροχή, δίχως όμως να καταφέρουν να φτάσουν στην επίτευξη ενός ακόμη γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μήτρογλου έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν μετά από πάσα πάρε-βάλε του Φουστέρ, με κοντινή προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Όλσεν, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια. Η πίεση από πλευράς Ολυμπιακού συνεχίστηκε όμως η Μάλμε εκμεταλλεύτηκε μια γρήγορη αντεπίθεση και κατάφερε να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα στο 59ο λεπτό ο Κρουν με ψύχραιμο πλασέ με το αριστερό έπειτα από ασίστ του Φόρσμπεργκ νίκησε τον Ρομπέρτο και έκανε το 1-1.

Το γκολ αυτό δεν πτόησε, αλλά πείσμωσε τους ποδοσφαιριστές της ελληνικής ομάδας οι οποίοι θέλησαν να ανακτήσουν γρήγορα το προβάδισμα και τα κατάφεραν με τον Αλεχάντρο Ντομίνγκες να πετυχαίνει ένα πανέμορφο τέρμα στο 63' με σουτ από το ύψος της περιοχής, νικώντας για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τον Όλσεν για το 2-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός είναι πιο κοντά σε ένα τρίτο γκολ, παρά από το να ισοφαριστεί, μια στιγμή αδράνειας της ελληνικής άμυνας έδωσε την ευκαιρία στους Σουηδούς να πατήσουν και πάλι την περιοχή του Ρομπέρτο και να κάνουν το 2-2 με τον Ρόζενμπεργκ στο 81ο λεπτό.

Η ελληνική ομάδα όμως και ο Κώστας Μήτρογλου δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Στο 87΄ο Έλληνας φορ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και με κοντινή προβολή έκανε το 3-2.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και με τους Σουηδούς χαμένους από την εξέλιξη, ο Αφελάι βρήκε κενό χώρο και με κοντινό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μάλμε ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αντού στις καθυστερήσεις.

Συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ, Μαζουακού, Μανιάτης, Εντινγκά, Ντομίνγκες (90' Σιόβας), Κασάμι, Φουστέρ (77' Αφελάι), Μήτρογλου (88' Mπενίτες).

Μάλμε (Χαρέιντε): Όλσεν, Τίνερχολμ, Ελάντερ, Ρικαρντίνιο, Κονάτε (57' Κρουν), Χάλστι, Έρικσον (75' Τερν), Αντού, Φόρσμπεργκ, Ρόσενμπεργκ, Τελίν (80' Τσιμπίτσκι).