Σημαντικές νίκες για ΠΑΟ και ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για δεύτερη φορά σε τέσσερις ημέρες τον Αστέρα Τρίπολης, αυτή τη φορά στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με 1-0 χάρις στο γκολ του Μπεργκ στο 51ο λεπτό, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Οι «πράσινοι» είναι πια το πρώτο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης που δίνει έξοδο στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς έφτασαν στους 10 βαθμούς και άφησαν τον Αστέρα στους 4, ενώ τόσους έχει και ο ΠΑΟΚ που θα αγωνιστεί αργότερα στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, ο οποίος μετρά τρεις βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καπίνο, Νάνο, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος (46'Α Σπυρόπουλος), Μέντες (70'Α Λαγός), Αμπέντ, Πράνιτς, Ζέκα, Κλωναρίδης (79'Α Καρέλης), Μπεργκ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ερνάντες, Μουνάφο (70'Α Ναβάρο), Ουσέρο, Μπαράλες, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Καράσκο, Βάλντο (79'Α Χουάνμα), Λούι, Γκοϊάν, Εντό.

Διατηρεί τις ελπίδες ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τις ελπίδες για κατάληψη της πρώτης θέσης στα πλέι οφ, επικρατώντας με τέρματα των Σαλπιγγίδη (74΄) και Αθανασιάδη (78΄) του Ατρόμητου με 2-1 (37΄ Ταυλαρίδης) στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 4ης ημέρας και μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στους τρεις βαθμούς. Να σημειωθεί ότι ο «Δικέφαλος» ολοκλήρωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τζαβέλλα στο 89΄, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γλύκος απέκρουσε πέναλτι του Παπαδόπουλου. Αντίθετα, η ήττα υπήρξε καταδικαστική για τους γηπεδούχους που παρέμειναν ουραγοί, με τρεις βαθμούς.